10 rocznica spływu morsów z Ostrawy do Szczecina

16 listopada 2011r. z Ostrawy do Szczecina wyruszył najdłuższy spływ wpław rzeką Odrą grupy 7 morsów z drużyny WOPR Dębowa. Przez 18 dni twardziele zmagali się z nurtem rzeki, swoimi słabościami , wiatrem i w końcowej fazie spływu zamarzającą wodą. Śmiałkom towarzyszyło pełne zabezpieczenie lekarzy, płetwonurków , ratowników i niezawodnej kuchni. Sztab operacyjny i techniczny mieścił się na statku mjr Sucharski Żeglugi Śródlądowej w K-Koźlu , oraz dwóch mniejszych stateczkach prywatnych i łodzi desantowej. Morsy przepłynęły odcinek długości 741,6 km. Po 10 latach uczestnicy spływu spotkali się , aby omówić , czy zakładany cel spływu spełnił się chociaż w małej cząstce. Hasłem przewodnim spływu było przywrócenie żeglowności rzeki, zwiększenie bezpieczeństwa rzeki Odry dla mieszkańców zamieszkujących wzdłuż rzeki oraz propagowanie walorów turystyczno krajoznawczych rzeki Odry i jej dopływów.
Temu niezwykłemu wydarzeniu Patronat Honorowy udzieliła Prezydent Miasta Kędzierzyn Koźle Sabina Nowosielska.
Na spotkanie przybył poseł na Sejm Tomasz Kostuś , który z rąk Prezesa Oddziału Tadeusza Witko odebrał honorową odznakę „ Za zasługi dla WOPR Kędzierzyn Koźle „ Tomasz Kostuś wówczas jako wicemarszałek województwa opolskiego znacznie przyczynił ,aby ten spływ doszedł do skutku.
Spotkanie zaszczycili także Starosta Powiatu Kędzierzyńsko Kozielskiego Paweł Masełko oraz Przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn Koźle Ireneusz Wiśniewski.
Oprócz wspomnień zebrani wysłuchali piosenek szantowych oraz oglądnęli filmy ze spływu.
Organizatorzy dziękują Gminie Kędzierzyn Koźle , Starostwu Powiatowemu w Kędzierzynie Koźlu , firmie PUH „POM” sp. zo.o. w Krapkowicach i Panu Janowi Buzo za wsparcie finansowe zorganizowanej uroczystości. Michałowi Kuś za oprawę techniczną i zespołowi za szanty. Nad całością czuwał niezawodny Janusz Tyka. Do zobaczenia na kolejnej rocznicy.
morsy 10 latmorsy 10 lat 7morsy 10 lat1morsy 10 lat2morsy 10 lat3morsy 10 lat4morsy 10 lat5